Apples

harpazo

Pure Mathematics
If 4 apples sell for $1.50, what is the price for 12 apples?
 

harpazo

Pure Mathematics
sDraw_2018-09-25_18-51-32.png
 

Jason

Well-known member
That's the hard way, but useful to know. However, you could just multiply 1.50 by 3 - seeing as 12 is 4 * 3.
 
Top