Practice Apples

harpazo

Pure Mathematics
Two apples sell for 0.75 cents. What is the total for 18 apples?
 

MarkFL

La Villa Strangiato
Math Helper
18 apples consists of 9 pairs, so the cost \(C\) is:

[MATH]C=9\text{ pairs}\cdot0.75\frac{\text{cents}}{\text{pair}}=6.75\text{ cents}[/MATH]
 

harpazo

Pure Mathematics
I see that you enjoy conversion factors.
 
Top